Rudijev dom

Spletna stran: Facebook in PZS

Rudijev_dom_02

Dostop

• peš iz Rogatca, Stoperc, Žetal, … (različno dolge poti)
  • z avtomobilom po lokalni cesti iz Rogatca mimo domačije Polajžar do parkirišča tik pred domom (8 km)
  • z avtobusom do avtobusne postaje Rogatec, nato peš mimo domačije Polajžar (2 h), ali pa iz Žetal čez Donačko goro (3 h)
  • z vlakom do železniške postaje Rogatec, nato pa peš mimo domačije Polajžar (2 h)

Opis
Dom stoji na Polajžarjevem travniku na Sedlu pod vrhom Donačke gore, ki je dobila ime po cerkvici sv. Donata. Staro ime gore je Rogaška gora, saj se iz Rogaške Slatine vidi kot rog. Prvo kočo je tik pod vrhom zgradila Rogaška podružnica SPD iz Rogaške Slatine in jo odprla 26. maja 1929. Med vojno je bila leta 1943 je bila požgana, kasneje pa je niso obnovili. PD Sloga Rogatec je leta 1974 sklenilo, da bo zgradilo nov dom. Dve leti so iskali primerno lokacijo, leta 1976 pa so začeli graditi planinski dom. Leta 1977 so popravili in razširili cesto do doma, nato pa leta 1980 uredili spodnje prostore in planincem uredili zatočišče. Zaradi finančnih težav so dom in brunarico (depandansa) dogradili in odprli šele 23. junija 1984. Ob otvoritvi je trak na vhodnih vratih prerezal najbolj zaslužen član Feliks Zalezina. Kasneje so ob proslavljanju 40-letnice PD (11. junij 1988) planinski dom poimenovali po domačinu, kulturnemu in športnemu delavcu ter dolgoletnemu članu Rudiju Lebiču (1929-1984), ki je prav tako deloval v času izgradnje doma.
V gostinskem prostoru je 80 sedežev in točilni pult, pri mizah pred domom je 100 sedežev, v 5 sobah je 20 postelj, na skupnih ležiščih pa dodatnih 40 ležišč. Dom ima WC, umivalnico s toplo in mrzlo vodo, gostinski prostor (ogrevan s kmečko pečjo)s tekočo vodo in elektriko.

Razgled
Delni razgled je s travnika nad domom, celoten pa le z vrha Donačke gore. Na vzhodu se v bližini dviga Macelj, jugovzhodno od njega pa se pogled ustavi na hribovju in gričevju Hrvatskega Zagorja s Strahinščico in Ivanščico; na južni strani se za Rogaškim podoljem z Rogatcem in Rogaško Slatino dvigajo hribi na Kozjanskem, ki jih na južni strani obrobljajo vrhovi Posavskega hribovja z Bohorjem, zadaj se vidijo Gorjanci. Na zahodni strani je v bližini Boč, za njim pa vidimo Pohorje in Savinjske Alpe. Na severni strani se razprostirajo Haloze s kopastimi hribčki z vinogradi, za njimi pa so Ptujsko in Dravsko polje ter Slovenske gorice, ob čistem ozračju pa se vidi tudi Panonska nižina z Blatnim jezerom.

Prehodi do drugih planinskih koč

Vzponi na vrhove

• Donačka gora (884 m n.m.), 45 min (lahka označena pot)
  • Maceljska gora (781 m n.m.), 3 h (lahka označena pot)
  • Boč (987 m n.m.), 5 h (lahka označena pot)

Rudijev_dom_01

VABILO: Češnjev pohod

V soboto, 6. junija 2020, vas vabimo na tradicionalni Češnjev pohod, letos v smeri z Boča proti Donački gori. Izlet je organiziran v sodelovanju s PD “Boč” Kostrivnica in Ložno Sv. Florjan.

Izpred OŠ v Kostrivnici bomo šli najprej mimo Strnišatovega mlina in cerkve Sv. Lenarta do Lovskega doma na Boču. Tu je predviden prvi počitek. Nadaljevali bomo do Ložnega, kjer nas bodo sprejeli člani PD Ložno. Po okrepčilu in počitku bomo pot nadaljevali do Rudijevega doma pod Donačko goro. V Rudijevem domu bo možno kupiti topel obrok (mesna enolončnica) za 5 € na osebo. Kdor bo želel, se bo lahko povzpel na vrh Donačke gore. Po druženju pri Rudijevem domu, bo med 15. in 16. uro organiziran prevoz nazaj v Kostrivnico.
Skupen čas hoje je 5-6 h.

Zbor je ob 7. uri pred OŠ Kostrivnica. Informacije in prijave za PD “Sloga” Rogatec: Nedelko Kuhar (041 763 490).
Stroški prevoza nazaj od Rudijevega doma do Kostrivnice: 5 € / osebo.
Hrana in pijača: iz nahrbtnika, v Rudijevem domu. Oprema: primerna pohodniška obutev za sredogorje. Zaščita pred dežjem in soncem.

Opozorilo! Vse udeležence obveščamo, da je na pohodu potrebno upoštevati navodila NIJZ glede preprečevanja okužb z  virusom Covid -19. Navodila najdete na spletni strani PZS. Nanje vas bomo opozorili tudi pred pričetkom pohoda.

Vabljeni!

1. Delovna akcija Komentarji so izklopljeni za Delovna akcija
  2. Odpoved letošnjega planinskega tabora Komentarji so izklopljeni za Odpoved letošnjega planinskega tabora
  3. Ponovno odprtje planinskega doma in poti Komentarji so izklopljeni za Ponovno odprtje planinskega doma in poti
  4. Začasno zaprtje poti Komentarji so izklopljeni za Začasno zaprtje poti
  5. Priporočila PZS v zvezi s koronavirusom SARS-CoV-2 Komentarji so izklopljeni za Priporočila PZS v zvezi s koronavirusom SARS-CoV-2
  6. Planinski dom ZAPRT! Komentarji so izklopljeni za Planinski dom ZAPRT!
  7. Program izletov za leto 2020 Komentarji so izklopljeni za Program izletov za leto 2020