Rudijev dom

Spletna stran: Facebook in PZS

Rudijev_dom_02

Dostop

• peš iz Rogatca, Stoperc, Žetal, … (različno dolge poti)
  • z avtomobilom po lokalni cesti iz Rogatca mimo domačije Polajžar do parkirišča tik pred domom (8 km)
  • z avtobusom do avtobusne postaje Rogatec, nato peš mimo domačije Polajžar (2 h), ali pa iz Žetal čez Donačko goro (3 h)
  • z vlakom do železniške postaje Rogatec, nato pa peš mimo domačije Polajžar (2 h)

Opis
Dom stoji na Polajžarjevem travniku na Sedlu pod vrhom Donačke gore, ki je dobila ime po cerkvici sv. Donata. Staro ime gore je Rogaška gora, saj se iz Rogaške Slatine vidi kot rog. Prvo kočo je tik pod vrhom zgradila Rogaška podružnica SPD iz Rogaške Slatine in jo odprla 26. maja 1929. Med vojno je bila leta 1943 je bila požgana, kasneje pa je niso obnovili. PD Sloga Rogatec je leta 1974 sklenilo, da bo zgradilo nov dom. Dve leti so iskali primerno lokacijo, leta 1976 pa so začeli graditi planinski dom. Leta 1977 so popravili in razširili cesto do doma, nato pa leta 1980 uredili spodnje prostore in planincem uredili zatočišče. Zaradi finančnih težav so dom in brunarico (depandansa) dogradili in odprli šele 23. junija 1984. Ob otvoritvi je trak na vhodnih vratih prerezal najbolj zaslužen član Feliks Zalezina. Kasneje so ob proslavljanju 40-letnice PD (11. junij 1988) planinski dom poimenovali po domačinu, kulturnemu in športnemu delavcu ter dolgoletnemu članu Rudiju Lebiču (1929-1984), ki je prav tako deloval v času izgradnje doma.
V gostinskem prostoru je 80 sedežev in točilni pult, pri mizah pred domom je 100 sedežev, v 5 sobah je 20 postelj, na skupnih ležiščih pa dodatnih 40 ležišč. Dom ima WC, umivalnico s toplo in mrzlo vodo, gostinski prostor (ogrevan s kmečko pečjo)s tekočo vodo in elektriko.

Razgled
Delni razgled je s travnika nad domom, celoten pa le z vrha Donačke gore. Na vzhodu se v bližini dviga Macelj, jugovzhodno od njega pa se pogled ustavi na hribovju in gričevju Hrvatskega Zagorja s Strahinščico in Ivanščico; na južni strani se za Rogaškim podoljem z Rogatcem in Rogaško Slatino dvigajo hribi na Kozjanskem, ki jih na južni strani obrobljajo vrhovi Posavskega hribovja z Bohorjem, zadaj se vidijo Gorjanci. Na zahodni strani je v bližini Boč, za njim pa vidimo Pohorje in Savinjske Alpe. Na severni strani se razprostirajo Haloze s kopastimi hribčki z vinogradi, za njimi pa so Ptujsko in Dravsko polje ter Slovenske gorice, ob čistem ozračju pa se vidi tudi Panonska nižina z Blatnim jezerom.

Prehodi do drugih planinskih koč

Vzponi na vrhove

• Donačka gora (884 m n.m.), 45 min (lahka označena pot)
  • Maceljska gora (781 m n.m.), 3 h (lahka označena pot)
  • Boč (987 m n.m.), 5 h (lahka označena pot)

Rudijev_dom_01

Članarina 2021

Spoštovane članice in člani ter vsi, ki o članstvu razmišljate, vabimo vas k plačilu članarine za koledarsko leto 2021. Morda v letu 2020 res niste uspeli izkoristiti vseh ugodnosti, ki vam jih članstvo v planinskem društvu in s tem tudi v Planinski zvezi Slovenije prinaša, a na obzorju so boljši časi in tudi mi optimistično zremo v novo planinsko leto.

Vse najpomembnejše informacije glede članarine smo zbrali na posebni spletni strani, ki vsebuje tudi veliko povezav na krovno organizacijo – Planinsko zvezo Slovenije. Če se vam poraja še kakšno vprašanje vam bomo nanj z veseljem odgovorili prek e-pošte (sloga.rogatec@gmail.com) ali telefona (Ines Zalezina, tel. 040 606 722).

Plačilo članarine najenostavneje in najhitreje uredite tako, da pokličete našo blagajničarko Ines Zalezina (040 606 722).

Prisrčno vabljeni v našo družbo!

V januarju bomo tudi pripravili plan izletov za leto 2021 z upanjem, da ga uspemo v čim večji meri realizirati. Kot vsako leto bo dosegljiv na naši spletni strani.

1. Obvestilo! Komentarji so izklopljeni za Obvestilo!
  2. Tabor Donačka gora 2020 Komentarji so izklopljeni za Tabor Donačka gora 2020
  3. Popust na vlakih SŽ za člane PZS Komentarji so izklopljeni za Popust na vlakih SŽ za člane PZS
  4. VABILO: Češnjev pohod Komentarji so izklopljeni za VABILO: Češnjev pohod
  5. Delovna akcija Komentarji so izklopljeni za Delovna akcija