Izleti v letu 2018

Seznam izletov na eni strani v formatu PDF, primernem za tiskanje, je tukaj.

Na tej strani si lahko ogledate program izletov našega planinskega društva, načrtovanih za leto 2018. Vsi izleti so vnešeni tudi v koledar, kjer najdete tudi druge dogodke (orientacijska tekmovanja, planinski tabor, …).

Prvi na sporedu bo Boč, a ne zadnjič v tem letu, saj ga bomo obiskali še nekoliko kasneje. No, takoj za njim bo pa druga polovica junijskega izleta, domača Donačka gora, v obliki letos že 22. tradicionalnega zimskega pohoda ob Slovenskem kulturnem prazniku. Nekoliko kasneje pa še ena “gora” – Gora Oljka! Oljk sicer ne bomo nabirali, bomo pa šli tja po razgled na Posavsko hribovje, kjer pa že leži naš prihodnji cilj – Veliki vrh (alias Kamnik) in Dragov dom na Homu.

No, zima nas bo do takrat menda že zapustila, tako da bo Dobrča lahko že čisto spomladanski izlet. Zanjo pogosto rečemo, da je prijazna gora – pot ni zahtevna, razgled pa čudovit, za nameček pa je blizu vrha še planinska koča, ki je kot rzgledni balkon proti Gorenjski ravnici in Julijcem na drugi strani. Dobrči bo konec aprila sledil tridnevni izlet, v okviru katerega bomo raziskovali Velebit – prehodili bomo Premužičevo pot! Potrebno bo pač nekaj logistike, a to je že druga zgodba. Maja in junija pa se spet obeta nekaj pohodov med zelenimi, nekoliko bližjimi hribčki – najprej Planinski dom na Bukovici, za tem bo sledila ena izmed etap pohoda Po poteh XIV. divizije v organizaciji Savinjskega meddruštvenega odbora, nato pa že v naši organizaciji Češnjev pohod, ki bo letos potekal v smeri od Boča na Donačko goro. No, še malo bomo ostali na Štajerskem – sredi junija bo v organizaciji Planinske zveze Slovenije potekal tradicionalni Dan slovenskih planincev, letos na Rogli na Pohorju.

Poletje bo začinjeno ne samo z nekoliko višjimi temperaturami in soncem ampak tudi s težjimi izleti – kot prvi bo na vrsti Prisojnik, sledil mu bo pa ne toliko oddaljeni in točno 200 višincev nižji Bavški Grintavec. Tudi septembra nas bo povleklo v tiste konce – do Krnskega jezera, na Veliko Babo in Veliko Monturo.

Jeseni pa spet na Štajersko – skozi Bistriški vintgar, čudovito in zanimivo dolino potoka Bistrice na Pohorju, pa na tradicionalni kostanjev piknik. In ker v tretje gre rado letos ponovno razpisujemo izlet na Košenjak – že dvakrat nam jo je zagodlo vreme, a ni hudič, da nam pa letos vendarle uspe vzpon na to kopasto razgledno goro nad Dravogradom! Leto bomo zaključili z izletom na Jakoba in Javorov vrh nad Preddvorom blizu Storžiča in pa z malo čarovnije – Slivnico! Vabljeni!

MesecDatumIzletZahtevnost
december26. 12.praznični izlet

VABILO: Gora Oljka

Gora Oljka, Planinski dom in cerkev na gori

Gora Oljka (734 m) je kraški osamelec, ki se dviga nad nasadi hmelja v Spodnji Savinjski dolini. Dobro vidna z avto ceste med Vranskim in Celjem, pritegne nase več pogledov kakor marsikatera višja vzpetina v okolici. Je lepa razgledna točka, dostopna tudi z avtomobilom. Gora Oljka se v znanih dokumentih prvič omenja kot Križna gora že davnega leta 1243. Od sredine 17. stoletja je na vrhu gore stal velik križ, od leta 1753 pa tudi kapela sv. Jošta in sv. Neže. To omenja pogodba med šoštanjsko lastnico in polzelskim malteškim viteškim redom. Gora Oljka je dobila ime po sliki na glavnem oltarju cerkve sv. Križa, na kateri je znamenit baročni slikar Fortunat Bergant upodobil Jezusa na Oljski gori.
Tik pod vrhom Gore Oljke stoji planinski dom, v katerem se lahko okrepčamo, na vsak način pa se moramo povzpeti do cerkve in se prepustiti lepim razgledom. Na jugu na Posavsko hribovje, med drugim na Kum in Mrzlico, na zahodu na Menino, Golte, Smrekovec in Raduho, proti severu na Peco, Uršljo goro, Pohorje in Paški Kozjak. Lep je tudi pogled na Spodnjo Savinjsko dolino od Letuša do Celja, na del Zgornje Savinjske doline z Mozirjem in na del Šaleške doline z Velenjem. Kot znamenita planinska točka je Gora Oljka vključena v Savinjsko, Šaleško in Polzelsko planinsko pot ter planinsko pot Po poteh Andraža.

Izlet bo vodil vodnik PZS Nedelko Kuhar (041 763 490), v soboto, 24. 2. 2018, pri katerem lahko dobite tudi dodatne informacije. Odhod bo ob 7. uri z avtobusne postaje v Rogatcu. Prijave zbira Ines Zalezina (040 606 722), do četrtka, 22. 2. 2018.

Strošek prevoza je za mlade planince 8€, za člane 10€, za nečlane pa 15€. V primeru neugodne vremenske napovedi bo pohod pravočasno odpovedan.

Vabljeni!

1. Zimska idila in čar poezije Komentarji so izklopljeni za Zimska idila in čar poezije
  2. Obvestilo Komentarji so izklopljeni za Obvestilo
  3. Izleti v letu 2018 Komentarji so izklopljeni za Izleti v letu 2018