Društvo

Planinsko društvo je bilo prvič ustanovljeno že leta 1948 kot PD “Sloga” Rogatec – Straža. Po zatonu se je v letu 1973 ponovno oblikovalo z enakim imenom. Prvotno društvo je bilo ustvarjeno in registrirano pri hrvaški planinski zvezi, saj je v takratni skupni državi Jugoslaviji večina članov in vodstva prihajalo prav iz tovarne stekla Straža iz sosednje republike Hrvaške. Veliko podporo in materialno spodbudo je društvo dobivalo prav iz te tovarne, katere ime je prevzelo tudi v naslovu. Po ločitvi republik od skupne države so se tudi poti sčasoma povsem razšle.

Smo najštevilčnejše društvo v občini Rogatec in polnopravni član Planinske zveze Slovenije ter Savinjskega Meddruštvenega odbora planinskih društev.

Glavni poudarek namenjamo seveda gorništvu. Članom in vsem ljubiteljem hoje v naravo ponujamo pester letni program. V ta namen organiziramo izlete v nižinskem svetu, sredogorju in ture v visokogorje. Zahtevnost pohodov prilagajamo starostnim skupinam in psihofizični pripravljenosti članov. Obiskujemo predvsem domače kraje in gore, privlačijo pa nas tudi pogledi preko meja naše dežele v sredo- in visokogorje.

Posebno pozornost posvečamo delu z mladimi. Zavedamo se, kako pomembno je otrokom in mladini pravilno predstaviti duh gorništva, planinstva in tekmovalnosti. Varna hoja v gore pa je tisto vodilo, ki ga skušamo ponuditi našim mladim, da z udeležbami na izletih, planinskih taborih in planinskih šolah pridobivajo osnovne korake za prijetne dneve v objemu gora. V mladih želimo prebuditi osnovne vrline delavnosti, vztrajnosti, poštenja, prijateljstva, tekmovalnosti in zaupanja.

V društvu delujejo različni odseki in skupine, ki so potrebni za prijetno, organizirano obliko dela.

Smo organizator tradicionalnih pohodov v občini:

• pohod na Donačko goro ob slovenskem kulturnem prazniku,
  • češnjev pohod od planinskega doma pod Bočem do planinskega doma pod Donačko goro,
  • pohod “Objemimo Donačko goro” v okviru praznovanj rogaškega občinskega praznika,
  • Silvestrski pohod na Donačko goro, v skupnem pričakovanju Novega leta.

Planinsko društvo “Sloga” Rogatec je prostovoljno društvo, namenjeno vsem ljubiteljem gora in narave, ki želijo popestriti svoje življenje z bivanjem v naravnem okolju in obogatiti svoje znanje ter spoznanje o gorah. Vabimo vas, da se nam na potepanjih pridružite, saj vam bomo z veseljem odkrili prečudoviti gorski svet in njegovo neprecenljivo bogastvo.

VABILO: Gora Oljka

Gora Oljka, Planinski dom in cerkev na gori

Gora Oljka (734 m) je kraški osamelec, ki se dviga nad nasadi hmelja v Spodnji Savinjski dolini. Dobro vidna z avto ceste med Vranskim in Celjem, pritegne nase več pogledov kakor marsikatera višja vzpetina v okolici. Je lepa razgledna točka, dostopna tudi z avtomobilom. Gora Oljka se v znanih dokumentih prvič omenja kot Križna gora že davnega leta 1243. Od sredine 17. stoletja je na vrhu gore stal velik križ, od leta 1753 pa tudi kapela sv. Jošta in sv. Neže. To omenja pogodba med šoštanjsko lastnico in polzelskim malteškim viteškim redom. Gora Oljka je dobila ime po sliki na glavnem oltarju cerkve sv. Križa, na kateri je znamenit baročni slikar Fortunat Bergant upodobil Jezusa na Oljski gori.
Tik pod vrhom Gore Oljke stoji planinski dom, v katerem se lahko okrepčamo, na vsak način pa se moramo povzpeti do cerkve in se prepustiti lepim razgledom. Na jugu na Posavsko hribovje, med drugim na Kum in Mrzlico, na zahodu na Menino, Golte, Smrekovec in Raduho, proti severu na Peco, Uršljo goro, Pohorje in Paški Kozjak. Lep je tudi pogled na Spodnjo Savinjsko dolino od Letuša do Celja, na del Zgornje Savinjske doline z Mozirjem in na del Šaleške doline z Velenjem. Kot znamenita planinska točka je Gora Oljka vključena v Savinjsko, Šaleško in Polzelsko planinsko pot ter planinsko pot Po poteh Andraža.

Izlet bo vodil vodnik PZS Nedelko Kuhar (041 763 490), v soboto, 24. 2. 2018, pri katerem lahko dobite tudi dodatne informacije. Odhod bo ob 7. uri z avtobusne postaje v Rogatcu. Prijave zbira Ines Zalezina (040 606 722), do četrtka, 22. 2. 2018.

Strošek prevoza je za mlade planince 8€, za člane 10€, za nečlane pa 15€. V primeru neugodne vremenske napovedi bo pohod pravočasno odpovedan.

Vabljeni!

1. Zimska idila in čar poezije Komentarji so izklopljeni za Zimska idila in čar poezije
  2. Obvestilo Komentarji so izklopljeni za Obvestilo
  3. Izleti v letu 2018 Komentarji so izklopljeni za Izleti v letu 2018