Društvo

Planinsko društvo je bilo prvič ustanovljeno že leta 1948 kot PD “Sloga” Rogatec – Straža. Po zatonu se je v letu 1973 ponovno oblikovalo z enakim imenom. Prvotno društvo je bilo ustvarjeno in registrirano pri hrvaški planinski zvezi, saj je v takratni skupni državi Jugoslaviji večina članov in vodstva prihajalo prav iz tovarne stekla Straža iz sosednje republike Hrvaške. Veliko podporo in materialno spodbudo je društvo dobivalo prav iz te tovarne, katere ime je prevzelo tudi v naslovu. Po ločitvi republik od skupne države so se tudi poti sčasoma povsem razšle.

Smo najštevilčnejše društvo v občini Rogatec in polnopravni član Planinske zveze Slovenije ter Savinjskega Meddruštvenega odbora planinskih društev.

Glavni poudarek namenjamo seveda gorništvu. Članom in vsem ljubiteljem hoje v naravo ponujamo pester letni program. V ta namen organiziramo izlete v nižinskem svetu, sredogorju in ture v visokogorje. Zahtevnost pohodov prilagajamo starostnim skupinam in psihofizični pripravljenosti članov. Obiskujemo predvsem domače kraje in gore, privlačijo pa nas tudi pogledi preko meja naše dežele v sredo- in visokogorje.

Posebno pozornost posvečamo delu z mladimi. Zavedamo se, kako pomembno je otrokom in mladini pravilno predstaviti duh gorništva, planinstva in tekmovalnosti. Varna hoja v gore pa je tisto vodilo, ki ga skušamo ponuditi našim mladim, da z udeležbami na izletih, planinskih taborih in planinskih šolah pridobivajo osnovne korake za prijetne dneve v objemu gora. V mladih želimo prebuditi osnovne vrline delavnosti, vztrajnosti, poštenja, prijateljstva, tekmovalnosti in zaupanja.

V društvu delujejo različni odseki in skupine, ki so potrebni za prijetno, organizirano obliko dela.

Smo organizator tradicionalnih pohodov v občini:

• pohod na Donačko goro ob slovenskem kulturnem prazniku,
  • češnjev pohod od planinskega doma pod Bočem do planinskega doma pod Donačko goro,
  • pohod “Objemimo Donačko goro” v okviru praznovanj rogaškega občinskega praznika,
  • Silvestrski pohod na Donačko goro, v skupnem pričakovanju Novega leta.

Planinsko društvo “Sloga” Rogatec je prostovoljno društvo, namenjeno vsem ljubiteljem gora in narave, ki želijo popestriti svoje življenje z bivanjem v naravnem okolju in obogatiti svoje znanje ter spoznanje o gorah. Vabimo vas, da se nam na potepanjih pridružite, saj vam bomo z veseljem odkrili prečudoviti gorski svet in njegovo neprecenljivo bogastvo.

Odstranjevnje ambrozije

Konec prejšnjega poletja sva se sveže izobraženi članici naravovarstvenega odseka PD Sloga, polni pravkar pridobljenega znanja, lotili odstranjevanja ambrozije ob Tončkini poti in ob cesti na Donačko goro (pod Polajžerjem). Ker je bila ta tujerodna invazivna in zelo alergena rastlina že v polnem cvetu in je že semenila, sva vedeli, da je bilo najino delo samo kaplja v morje, začetek dela, ki ga bo potrebno opraviti vsako leto, in to večkrat, saj te rastline iz semen poganjajo postopoma, ne vse naenkrat.

V torek, 6. avgusta sva se, še prijetno utrujeni in polni lepih vtisov s ponedeljkove celodnevne ture na Begunjščico, odpravili pogledat, koliko ambrozije je pognalo letos. Seveda v upanju, da je bo tokrat manj kot lani. Bili sva razočarani, saj so bujne mlade rastlinice gosto prekrivale robove ceste, tam, kjer sva jih populile lani. Ker sva za vsak slučaj vzeli s sabo rokavice in veliko vrečo, sva se kar lotili dela in temeljito očistili kakšnih dvajset metrov ceste, za več pa nama je zmanjkalo dneva in energije.

Ker smo v minulem tednu taborilii v Čezsoči na planinskem taboru, je nadaljevanje nujno potrebnega dela moralo počakati na čas, ko se vrnemo. In zdaj smo tu.

Jutri, 19. avgusta, ob 17. uri, bomo veseli, če se nam boste pridružili v čim večjem številu, da bo delo hitreje opravljeno. Akcija je namenjena tudi temu, da se naučimo ambrozijo prepoznati, saj je te nadležne rastline v naši okolici vedno več, marsikdo jo ima že na svojem dvorišču, vrtu ali njivi, pa je ne prepozna. Dobimo se pri vrtcu in se odpeljemo gor. Rokavice je treba imeti svoje, vreče pa bomo mi priskrbeli.

Vabljeni!

Ines in Bojana

1. Tabor Čezsoča 2019 Komentarji so izklopljeni za Tabor Čezsoča 2019
  2. VABILO: Matkov kot, 1500 m Komentarji so izklopljeni za VABILO: Matkov kot, 1500 m